Obchod s barvami vyžaduje určitou podporu při řešení každodenního provozu. Jde zejména o témata spojená s provozem stroje – běžná údržba, chyby stroje, problémy s počítačem, software či dalšími používanými zařízeními jako shaker, tiskárny, čtečky čárových kódu, apod. Časté mohou být požadavky spojené s chybnými či chybějícími recepturami, ale také problémy s koloranty, řízení skladových zásob (chybějící koloranty nebo naopak zbytečně velké zásoby) a mnohé další.
Dodavatelem takového vybavení obchodů je dnes nejčastěji výrobce barev, který tak musí zajistit také kvalitní podporu vlastními silami či prostřednictvím nějakého partnera. A právě v této oblasti dochází v poslední době k zásadnímu rozvoji.
Od reaktivního přístupu k proaktivnímu
Dnešním standardem je reaktivní přístup – první akci (žádost o podporu) musí provést operátor, servis následně reaguje odpovídajícím zásahem. K žádosti o podporu se přitom nejčastěji používá telefon či dokonce fax (email). O nekritických problémech se tak servis většinou ani nedozví. Často může jít i o jednoduché problémy či například nedostatky při obsluze stroje, které by se daly snadno vyřešit třeba jen změnou práce se strojem. Drobné potíže mohou vygradovat v extrémním případě třeba až k poškození stroje.
Druhou možností je přístup proaktivní, kdy je servis automaticky informován o jakémkoliv problému na stroji v momentě, kdy se problém objeví.

Nástroje pro tento přístup máme dnes již k dispozici. Stroje mohou být jednoduše propojeny do jedné sítě a v reálném čase sdílet informace o všech operacích, chybách či o způsobu údržby.

Výsledek je v obou případech podobný, závažné problémy jsou opraveny. Proaktivní přístup má ale zásadní dopad na vnímání prodejny (problémy se řeší „sami“) a také na náklady, jelikož se mnoha problémům předchází.
Notify-Check-Solve
Klíčovou funkcí pro proaktivní přístup je systém notifikací, které okamžitě informují odpovědné osoby o jakémkoliv problému, neobvyklém stavu stroje nebo nekorektním způsobu používání.

Druhým krokem je schopnost ověřit detailní informace o stroji, odhalit možné příčiny problému a určit další potřebné kroky. K těmto účelům slouží například časová osa všech operací provedených na stroji, dlouhodobé detailní statistiky, vzdálené připojení na stroj a další.
Většinu problémů lze dnes často také provést vzdáleně s jedinou výjimkou hardwarového problému v samotném stroji.
Preventivní přístup jako další krok
A co dále? Dnešní nástroje umožňují sledovat dlouhodobé chování strojů, díky čemuž lze provádět první kroky k preventivnímu přístupu. Některé problémy lze předvídat dle životnosti jednotlivých dílů, vlastností kolorantů, apod. O tomto tématu si řekneme příště.